Chcete si vytvoriť webstránku, eshop, alebo iný internetový projekt a rozmýšľate nad výberom správneho názvu-domény? Keď ste si vymysleli vhodné meno, pravdepodobne ste zistili, že už je obsadené niekym iným, pretože bolo dobré a dobré domény je už dnes problém voľne zaregistrovať. To, že je doména, ktorú ste si vybrali obsadená, ešte neznamená, že nieje na predaj a že ju nemôžete mať. V prípade, že je vaša vybraná doména už obsadená, máte na výber dve možnosti:
- Vymyslieť nejaké iné meno, ktoré bude voľné, alebo
- Skúsiť kúpiť už obsadenú doménu, ktorá je na predaj.
Navyše práve kúpa staršej domény má niekoľko nezanedbateľných výhod, ktoré by ste mali určite zvážiť.
- Prvou výhodou je to, že si môžete vybrať doménu, ktorá je dobrá a nemusíte vymýšľať rôzne varianty názvu s pomlčkami, alebo pridanými slovami. Tým, že získate lepšiu doménu máte lepšie meno a výhodu pri budovaní značky. Budovanie značky nieje iba pre veľké firmy, ale aj malá webstránka, alebo blog môže mať svoju značku. Doména je v tom prípade základ.
- História domény. Pri každom novom internetovom projekte je prvoradé získanie návštevnosti. Doména, ktorá má históriu, má preto výhodu. Pod históriou nemyslím len vek domény(ako dlho je zaregistrovaná), čo je tiež výhodou, ale aj to, či na nej už niekedy bola vytvorená webstránka, akú má návštevnosť, PageRank a podobne.
- Návštevnosť. Hlavnou výhodou starších domén s históriou a PageRankom je to, že už majú vybudovaný nejaký základ návštevnosti, spätných odkazov a propagácie na ktorom môžete stavať a nemusíte budovať všetko od nuly.
Staršie domény môžu mať však aj nevýhody. Sú nimi vyššia cena a fakt, že nemusia mať iba dobrú históriu, ale môžu byť blokované vyhľadávačmi kvôli používaniu nepovolených optimalizačných praktík – tzv. black hat seo. Je to iba zanedbateľné % domén, ale pre istotu by ste si to mali overiť. Môžete si to overiť napríklad napísaním domény do vyhľadávača. Ak doména nebola doteraz používaná, tak nemusí byť ani zaindexovaná vo vyhľadávačoch, takže nemusí to byť smerodajné. Môžete skontrolovať aj počet spätných odkazov. Pre zistenie informácií o histórií domény môžete tiež použiť Domenovac.sk.
Nie vždy a za každú cenu sa oplatí kupovať staré domény, pretože niekedy ich cena nezodpovedá ich skutočnej hodnote. Niekedy peniaze, ktoré by ste investovali do drahej domény, môžete investovať do propagácie novej domény a môže to mať lepší efekt. Všetko to záleží od konkrétnych okolností a vašich možností.
Kde kúpiť doménu?
Ak chcete kúpiť staršiu doménu z históriou, najlepšie je sa obrátiť na majiteľa domény, ktorú chcete. Ak máte vymyslenú doménu pre váš web, skontrolujte, či je voľná. Ak nie je, môžete vymyslieť niekoľko iných domén, väčšinou sa dá vymyslieť aj 5 či 10 názvov pre váš projekt, ktoré budú vhodné na použitie. Je pravdepodobné, že niektoré budú aj voľné pre registráciu, ale ak nie, tak je tiež možné, že natrafíte na zaparkované domény, ktoré sú zvyčajne aj na predaj. Vtedy môžete kontaktovať majiteľa domény s vašou ponukou.
Je obrovské množstvo dobrých domén, ktoré niesu používané a sú iba zaparkované. Ako nájsť priamo takúto doménu? Jednoducho môžete použiť platformy pre obchodovanie s doménami. Medzi najznámejšie patrí Sedo.com. Slovenské domény môžete tiež nájsť na stránkach ako Domainer.sk, Webtrh.cz, Predajdomen.sk, alebo Dnparking.sk.
Je veľmi pravdepodobné, že tam nájdete doménu, ktorá bude vyhovovať vašim požiadavkám. Pred tým, ako kúpite nejakú doménu však zvážte všetky pre a proti a tiež sa uistite, že si vyberáte správnu doménu.
|