Keď sa pohybujete po internete, tak si možno ani neuvedomujete na akých typoch webtránok sa počas surfovania nachádzate. Na internete sú milióny rôznych webstránok ktoré sú rôzneho druhu a majú rôzne použitie. Možno sa pýtate, čo to má spoločné s podnikaním na internete. Podnikanie na internete je o webstránkach a o zarábaní cez internet, takže poznanie rôznych druhov webstránok a ich použitia je základ. Aké sú teda druhy webstránok a ako ich môžete použiť pri online podnikaní.
Webové portály
Portály sú webstránky, ktoré sú v podstate rozcestníkmi. Portál združuje množstvo informácií a odkazov v rámci rôznych kategórií a podkategorií s odkazmi na ďalšie web stránky. Tieto odkazy sú zaradené do rôznych sekcií. Každý odkaz obsahuje názov, pričom kliknutím na názov sa dostanete na stránky, ktoré patria k odkazu. Webový portál teda slúži ako vstupná brána ku katalógom, databázam a ďalším elektronickým informačným zdrojom, alebo ako kanál pre umiestňovanie informácií.
Portály sú používané pre hľadanie a získanie prístupu k informáciám. Získavajú informácie z rôznych zdrojov a pokrývajú tak požiadavky rôznych typov používateľov. Portál slúži k orientácii vo veľkom množstve informácií, ktoré sú na webe k dispozícii. Na webe existuje veľké množstvo portálov, a tiež sa môžu deliť podľa zamerania napr. na firemné, zábavné, informačné, komunikačné, katastrálne a podobne. Asi najznámejšie portály na Slovensku sú azet.sk, zoznam.sk, szm.sk a iné.
Katalógy webstránok
Katalógy web stránok sú niečo podobné ako portály. Väčšina portálov vznikla na začiatku z pôvodných katalógov web stránok. Katalógy obsahujú zoznam web stránok zoradených podľa kategórií, alebo zamerania. Niektoré obsahujú pár tisíc a niektoré aj pár miliónov web stránok. Katalógy boli niekedy(do rozmachu vyhľadávačov ako napríklad Google) lukratívnym biznisom na internete a niektoré aj stále sú. Dobré katalógy webstránok sú vždy vhodné pre získanie spätných odkazov, alebo návštevnosti pre webstránky.
Katalógy článkov
Katalógy článkov sú vytvorené na na princípe, že návštevník katalógu môže vložiť do katalógu svoj vlastný článok. Môže tým získať spätné odkazy a návštevnosť pre svoju web stránku. Ľudia, ktorí navštívia katalóg a zaujme ich nejaký článok pravdepodobne navštívia aj webstránku na ktorú je v článku odkaz. Vkladaním kvalitných článkov do katalógov článkov môžete získať spätné odkazy a prípadne aj nejakú návštevnosť z katalógu.
Inzertné a aukčné portály
Inzertné portály sú obľúbené, pretože ľuďom umožňujú predávať rôzne veci prostredníctvom internetu. Väčšina inzertných portálov je zadarmo pre fyzické osoby, ale niektoré sú spoplatnené pre firmy, ktoré chcú predávať tovar, alebo služby. Môžete ich môžete použiť na predaj rôznych vecí. Ak predávate nejaký tovar, alebo službu prostredníctvom internetu, tak inzertné portály môžu byť doplňujúcim predajným miestom.
Statické webstránky
Statické webstránky tvoria veľkú časť webstránok na internete. Statické webstránky sú také, ktoré majú obsah, ktorý sa nemení veľmi často(narozdiel od napríklad blogov, alebo diskusných fór). Statické webstránky majú rôzne použitie a delia sa na viacero druhov. Výhodou statických webstránok je to, že ak sú raz postavené, už nevyžadujú toľko práce ako dynamické webstránky o ktorích obsah sa treba starať. To znamená, že statické webstránky môžu byť lepším zdrojom pre generovanie pasívneho príjmu. Aj statické webstránky sa ešte delia do podkategórií ako mikrostránky, ministránky, klasické webstránky, pristávacie webstránky a iné.
- Prezentačné webstránky. Sú to webstránky, ktoré sa radia do kategórie mikrostránok, alebo ministránok. Sú to jednoduché webstránky, ktoré sú vyrobené iba na prezentáciu napríklad nejakej firmy. Obsahujú väčšinou iba pár podstránok a informácie o spoločnosti a podobne, ktoré slúžia na prezentáciu a nemajú za účel niečo predávať.
- Informačné webstránky. Informačné webstránky sú v podstate webstránky, ktoré obsahujú nejaké informácie a môžu byť veľké, alebo malé. Informačné webstránky môžu obsahovať rôzne informácie od informácií o produktoch, alebo službách až po návody pre zariadenie akvária… Vytvorenie je pomerne jednoduché a také webstránky môžu byť vhodným zdrojom pasívneho príjmu. Väčšinou ich ľudia tvoria pre umiestnenie PPC reklamy( Adsense) a preto ich ľudia volajú MFA webstránky(Made For Adsense). Samozrejme, že nie všetky, ale je veľa takých ministránok, ktoré obsahujú iba nejaké informácie a sú vytvorené pre reklamu.
- Pristávacie webstránky. Sú to jednoduché webstránky, ktoré slúžia na rýchlu prezentáciu produktu, alebo na získanie kontaktu na zákazníka.
Blogy
Blogy určite pozná každý. Sú to dynamické webstránky, ktorých obsah je aktualizovaný často a umožňujú aj interaktivitu medzi blogerom a čitateľmi. Návštevníci blogov väčšinou môžu vyjadriť svoj názor na tému, alebo príspevok v blogu. Blogy sú veľmi obľúbený druh webstránok, pretože poskytujú množstvo rôznych výhod. Môžu byť použité ako jednoduchý nástroj na zdieľanie informácií na internete, marketingové účely alebo vytvorenie príjmu na internete. Aj blogy sa delia do rôznych kategórií podľa použitia.
- Osobné blogy. Veľa blogerov používa blog ako svoj poznámkový blok, do ktorého si zapisujú svoje zážity, svoje názory a svoj pohľad na svet.
- Firemné blogy. Používajú ich firmy pre prezentáciu firmy, alebo noviniek vo firme či produktov. Pre firmy sú blogy vhodným marketingovým nástrojom.
- Tématické blogy. Sú také, ktoré sú zamerané na konkrétnu tému, alebo produkt či službu.
- Všeobecné blogy. Všeobecné blogy sú také, v ktorých nájdete z každej témy niečo.
- Spoločenské blogy. Možu byť na jednu tému, alebo na rôzne témy, ale tvorí ich viacero autorov.
- Mikroblogy. Za mikroblogy môžu byť považované blogy, do ktorých sa prispieva v podobe nejakých statusov. Napríklad aj Facebook, alebo Twitter sa dajú považovať za mikro blogy.
Blogy sa môžu deliť ešte aj podľa obsahu napríklad na video, alebo fotoblogy, klasické blogy, podcast blogy, kde nájdete zvukové nahrávky, odkazové blogy, ktoré iba odkazujú na iné webstránky a podobne. Blogy majú široké použitie a aj preto sú veľmi rozšírené a obľúbené. Blogy sú v dnešnej dobe médiami na ktorých ľudia nachádzajú novinky, správy, alebo informácie a preto sú obľúbené nielen u blogerov, ale aj u čitateľov. Blogy spolu s sociálnymi médiami a podobnými webmi, ktoré umožňujú interaktivitu medzi používateľmi sú tiež nazývané Web 2.0.
Diskusné fóra
Diskusné fóra sú miesta na internete, kde môžete diskutovať s ľuďmi o rôznych veciach. Podobne ako pri chate, iba s tým rozdielom, že príspevky vo fóre ostávajú. Ak máte webstránku zameranú na nejakú konkrétnu tému, alebo napríklad eshop, môžete ju rozšíriť a pridať diskusné fórum. Môžete tak získať viac návštevníkov z vyhľadávačov, a týmto návštevníkom umožníte diskutovať o danej téme. Rozbehnutie diskusného fóra zaberá veľa času a môže trvať aj roky, ale podobne ako blog to môže byť vhodným marketingovým nástrojom.
Ak nechcete mať diskusné fórum, tak aspoň účasť v diskusných fórach je dobrým spôsobom pre marketing a budovanie odkazov. Niektoré diskusné fóra umožňuju používateľom pridať pod príspevky podpis(odkaz na svoju webstránku), takže čím viac sa zúčastňujete na diskusiách, tým viac ľudí si vás a vašu webstránku všimne.
E-Shopy
Eshopy, internetové obchody, alebo nakupovanie cez internet pozná každý. Eshopy sú klasický model podnikania na internete. Internetové obchody majú stále potenciál aj keď by ste si mohli myslieť, že ich je už na trhu veľké množstvo. Stále viac ľudí nakupuje cez internet a preto aj internetové obchody majú veľký potenciál. Hlavne tie kvalitné. Na trhu je síce veľké množstvo eshopov a cez internet môžete kúpiť skoro všetko, ale určite nie je dosť eshopov, ktoré sú na vysokej úrovni. Ak by ste chceli mať eshop, tak nemusíte prichádzať s nejakým “super nápadom“, ktorý ešte svet nevidel. Stačí, keď budete zákazníkom ponúkať kvalitný tovar, za rozumné ceny, ale hlavne kvalitnú zákaznícku podporu a služby. Veľa ľudí nakupuje na internete, ale každý z nich chce nakupovať v kvalitnom a spoľahlivom internetovom obchode.
Sociálne siete
Sociálne siete ako napríklad facebook patria tiež webové aplikácie. Veľa ľudí si spája sociálne siete zo zábavou, komunikácií s priateľmi, zdieľaním rôznych informácií a podobne. Sociálne siete, alebo sociálne média sú však v dnešnej dobe priam nevyhnutné pre podnikanie na internete. Asi najväčším hriechom podnikania v dnešnej dobe je hneď po ignorovaní internetovej prezentácie ignorovanie sociálnych médií. Sociálne siete môžu byť takisto ako všetky webstránky zamerané na určitú skupinu ľudí, ktorá má rovnaké záujmy. Niektorí ľudia používajú sociálne siete ako komunikáciu s priateľmi, niektorí na marketing a iní zase sociálne siete vytvárajú. Po úspechu Marka Zuckerberga s Facebookom sa mnohí ľudia pokúšajú vytvoriť svoje vlastné sociálne siete.
Pre vaše internetové podnikanie môžete využiť všetky druhy webstránok, pretože všetky prinášajú určité výhody. Záleží len na tom akú máte marketingovú stratégiu a aké je vaše zameranie.
|