Pre mnohých z nás sa jazykové vzdelávanie končí po ukončení školy, čo je nielen z dôvodu jednoduchšieho cestovania a komunikácie veľká chyba. Z jazykového vzdelávania predsa profitujú aj naše kognitívne schopnosti a celková kariéra.
Mali by sme teda venovať viac času a úsilia učeniu sa druhého alebo tretieho jazyka? Ako nám osobne jazykové vzdelávanie pomáha a aké dôležité sú cudzie jazyky v práci?
Čítajte ďalej a všetky dôležité odpovede určite nájdete.
Učenie sa cudzej reči je dokonalý tréning pre váš mozog
Byť „doma“ vo viac ako jednom jazyku je pre náš mozog obrovskou výzvou a podľa neurovedcov dokonca spôsobuje, že sivá hmota rastie a lepšie sa spája. To určite oceníte vo veku, keď ste ešte len v procese budovania kariéry a presadzovania sa v práci.
Učiť sa cudzí jazyk sa nám určite vyplatí aj keď starneme a sivá hmota sa začína zmenšovať, no naša duševná výkonnosť je stále žiadaná. Myslenie a rozprávanie vo viac ako jednom jazyku kladie osobitné požiadavky na výkonné funkcie mozgu. Zabezpečujú, že sa môžeme sústrediť a koncentrovať svoju pozornosť na dôležité veci.
S viacjazyčnosťou sa mozog ešte lepšie sústreďuje na relevantné informácie a ignoruje tie nepodstatné. To trénuje mozog a zvyšuje jeho objem v príslušných oblastiach, podobne ako rastú svaly, keď ich pravidelne cvičením trénujete.
Učenie cudzích jazykov tiež zabezpečuje zlepšenie kognitívnej výkonnosti, ktorá je založená na výkonných funkciách ako sú flexibilné prepínanie medzi úlohami, napríklad inhibičná kontrola, pracovná pamäť a kontrola pozornosti. Absolvovať kvalitný kurz angličtiny sa vám preto určite vyplatí hneď z viacerých dôvodov.
Cudzí jazyky ako faktor úspechu v globálnej ekonomike
Ďalším a dnes asi najdôležitejším dôvodom cudzojazyčného vzdelávania je naša lepšia kariéra a budúcnosť. Samozrejme, úspech pracovného pohovoru závisí od viacerých faktorov, medzi ktoré môže patriť aj kvalitné domáce bielenie zubov. Vonkajšie vystupovanie a vzhľad predsa firmu reprezentuje tiež. Často je však dôležitejšie to, čo máme v hlave.
Aj na základe toho môžeme preto smelo tvrdiť, že cudzie jazyky sú dôležitým faktorom úspechu ekonomiky. Veď klasické priemyselné sektory môžu byť úspešné len vtedy, ak si udržia svoje postavenie aj pri štrukturálnych zmenách s megatrendmi, akými sú globalizácia a intenzifikácia znalostí.
Hlavným základom globalizácie a zintenzívnenia vedomostí je predsa komunikácia, ktorá musí bezproblémovo fungovať aj za hranicami, aby bola úspešná. A práve k tomu je nevyhnutná znalosť cudzích jazykov a kultúr.
Takže či už slovenčina pre všetkých cudzincov alebo kurz francúzštiny, každý nový jazyk vás obohatí tým správnym spôsobom a prinesie vám viaceré výhody. Len s jeho učením treba začať a potom ho aj v praxi pravidelne používať.
Zdroj obrázka: Maxx-Studio/Shutterstock.com
|