Ako si Vybrať Najlepšiu Doménu

 

Ak si práve vyberáte nejakú doménu pre vašu webstránku, internetový obchod či iný projekt, mali by ste zvážiť určité kritéria predtým, ako si doménu zaregistrujete a začnete na nej niečo budovať. Výber domény môže znamenať rozdiel medzi úspechom a neúspechom vášho internetového biznisu.

Doména je základ pre pre vašu webstránku a internetový biznis, ale výber nemusí končiť iba pri vhodnom názve. Samotný názov je dôležitý, a niekedy aj na prvý pohľad bezvýznamná doména môže mať veľkú cenu a byť pre váš projekt vhodná, ale sú aj iné dôležité kritéria pre výber kvalitnej domény, ktoré si možno ani neuvedomujete.  Tu je pár tipov, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou domény:

 

1. Názov domény/projektu

Vaš web môže mať názov, aký len chcete (ak je taká doména voľná), ale najlepší nazov by mal byť taký, ktorý bude vyjadrovať podstatu webstránky, alebo projektu. Ideálna doména by mala byť jednoduchá, taká ktorú si návštevník ľahko zapamätá, a mala by súvisieť s produktom alebo službou ktorú ponúkate. Ak má webstránka mať profesionálny charakter, vyberte si nejaký profesionálny názov, ak humorný, tak môžete použiť humorný názov a podobne. Záleží to od zamerania webstránky, a ak si chcete vymyslieť nejaké zaujímavé meno, kľudne popustite uzdu svojej fantázií. Myslite iba na to, aby bol názov výstižný, jednoduchý, ľahko zapamätateľný, dobre vyzerajúci(bez 4 pomlčiek a čísiel), aby sa dal dobre vyslovovať a prípadne, aby ste ho mohli použiť pri budovaní značky.

 

2. Kľúčové slová v doméne

Nikdy nie je zlé, keď doména obsahuje kľúčové slová, na ktoré sa snažíte stránku optimalizovať vo vyhľadávačoch. Vyhladávače ako napríklad Google použivajú pri vyhľadávaní výsledkov aj doménu, takže ak máte relevantnú doménu,tak je to výhoda pri SEO. Výhodou kľúčových slov v doméne je aj anchor text pri odkazoch. Ak na vašu stránku bude na nejakej inej stránke odkaz, ktorý obsahuje kľúčové slovo, tak ten odkaz bude mať trochu väčšiu váhu ako odkaz bez kľúčového slova. Tieto dve veci sú dôležité pri optimalizácii vašej stránky. A takisto návštevník vašej stránky si váš názov zapamätá skôr, alebo na neho vo vyhľadávačoch, či na iných webstránkach klikne skôr, keď ho zaujme doména, respektive uvidí, že doména obsahuje slovo zamerané na tému, ktorá ho zaujíma.

3. Koncovka domény

Výhodou pri výbere domény je aj to, že na výber máte množstvo rôznych koncoviek domény. Samozrejme ak chcete robiť webstránku pre Slovensko, tak najlepšia koncovka je .sk. Je však pravdepodobné, že .sk doména, ktorú chcete bude obsadená a vtedy môžete použiť aj rôzne iné koncovky ako .com, .net, .org, alebo aj iné. “.com ” je najpoužívanejšia doména na svete a s príchodom rôznych zahraničných webov a sociálnych sieti, si ľudia na Slovensku trochu zvykli aj na .com, takže kľudne môžete použiť .com, alebo .net domény namiesto nejakých dlhých pomlčkových .sk domén, alebo  .sk domén zo zbytočnými slovami navyše. Na Slovensku, alebo v iných krajinách je však najlepšie používať koncovku danej krajiny a pre anglické webstránky koncovku .com.

 

4. Pomlčky v doméne

Doména s pomlčkami, alebo bez? Ak sa vaša doména skladá s dvoch, alebo viacerých slov, v niektorých prípadoch je lepšie použiť pomlčku. To sú iba ojedinelé prípady, kedy je doména zle čitateľná buď ľudským okom, alebo pre vyhľadávače. Môže to byť v prípade slov, ktoré sa miešajú a spolu vytvárajú nejaké iné slová, ktoré by robot vyhľadávača, alebo človek nemusel dobre prečítať. Príkladom môže byť doména assport.sk, ktorú môže vyhľadávač, ale aj ľudia vidieť ako “ass port” Alebo tiež v prípade, že doména, ktorú chcete je už obsadená, ale verzia s pomlčkou je voľná. Vtedy je lepšie použiť v doméne pomlčku, alebo si vybrať inú doménu.

Najideálnejšie je zaregistrovať obidve verzie domén s pomlčkou aj bez pomlčky a jednu z nich presmerovať na tu druhú. Pomlčkové domény sú spravidla menej cenné, pretože nevyzerajú tak dobre a návštevník vašej webstránky si nemusí pomlčku zapamätať. A ak nemáte aj bezpomlčkovú doménu, môžete tak prichádzať o nejakých návštevníkov, ktorí doménu zadávajú do prehliadača a na pomlčku zabudnú. Čo sa týka optimalizácie pre vyhľadávače, tak medzi pomlčkovými a bezpomlčkovými doménemi nie je žiadny rozdiel. Roboty vyhľadávačov vedia správne vyhodnotiť slová spojené v doméne, takže sa o to nemusíte báť.

 

5. Vzhľad a výslovnosť domény

Niektoré domény už na prvý pohľad nevyzerajú dobre, pretože buď na nich nepasujú dokopy slová, alebo majú zbytočné pomlčky, čísla  a podobne. Niektoré domény sa zase môžu zle vyslovovať, alebo znieť. Preto si doménu napíšte na papier a skúste ju nahlas vysloviť. Vaša doména môže byť na vizitkách, alebo ju môžete hovoriť napríklad do telefónu a preto je dobré, aby vyzerala a znela dobre a zrozumiteľne.

 

6. Budovanie značky

Pri výbere domény by ste mali zvážiť aj to či ju nechcete použiť ako značku. Doména je názov webu a tým pádom reprezentuje web, alebo nejakú službu, produkt, alebo firmu. Dôležitosť značky pre biznis snáď ani netreba rozoberať a preto pri výbere domény pre internetový projekt zvážte aj túto možnosť. Značka môže byť niečo špecifické iba pre váš web a môže to byť dizajn, farby, logo a samozrejme aj názov-doména. Ak budete mať značku, tak si vaši návštevníci vašu stránku na základe toho lepšie zapamätajú.

 

Ako získať kvalitnú doménu?

Základný spôsob ako získať doménu je ju zaregistrovať u registrátora domén. Vyberte si najlepšieho registrátora domén, aby boli vaše domény v dobrých rukách. Registrácia novej domény má svoju nevýhodu a tou je, že dnes už len ťažko nájdete dobrú doménu, ktorá nie je obsadená.

Kúpa domény od iného majiteľa je ďalší spôsob ako získať kvalitnú a v lepšom prípade staršiu doménu s návštevnosťou pre váš web. Ak máte vyhliadnutú doménu, ktorá je už obsadená, môžete si overiť či na nej je nejaká webstránka a ak nie, môžete skúsiť osloviť majiteľa s ponukou na jej odkúpenie. Je dosť veľká šanca, že takto môžete získať vhodnú doménu. Takisto môžete skúsiť nájsť vhodnú doménu na predaj na sedo.com, čo je centrum pre obchodovanie a parkovanie domén.

Aj keď sa  vám môže zdať, že všetky domény sú už obsadené, nie je to celkom pravda. Denne expiruje niekoľko desiatok niekedy zaujímavých domén, ktoré môžu byť vaše pomocou služby odchytu domén takzvanému backorderu. O týchto doménach sa mnohokrát ani nedozviete a myslíte si, že sú obsadené a pritom im končí platnosť.

PS: Pri registrácií domény sa neunáhlite. Radšej si vyberte viacero názvov a variánt a premyslite si ktorá doména, alebo názov bude pre váš web najlepší. A tiež sa pri registrovaní uistite, že ste doménu napísali správne. Možno si poviete, že to je snáď jasné, ale môže sa stať, že sa pomýlite a po zaregistrovaní domény už nemôžete meniť nič, iba kúpiť druhú.