Veľké otvorené priestory už nejaký ten piatok kraľujú kancelárskym priestorom. Malé uzavreté kancelárie sa vytrácajú a do popredia sa tlačí aj „home office“. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov kancelárií?
Open space nie sú výdobytkom súčasnosti
Priestor, v ktorom pracujete má veľký vplyv na vaše sústredenie, produktivitu aj výkon. Otvorené kancelárske priestory ale nie sú výmyslom modernej doby. Za predchodcu sa považuje učtáreň v automobilke Ford, kde okolo roku 1900 zakladateľ pásovej výrobe aplikoval rovnaký princíp aj na kancelárie ostatných zamestnancov. Na začiatku síce pozorovali zvýšenú produktivitu, tá ale postupne začala upadať a na jej miesto sa dostal tzv. syndróm open space.
Lepšia interakcia s kolegami, ale veľa hluku
Jednou veľkou výhodou pri open space kanceláriách je lepšia možnosť komunikácie s kolegami. Navyše vďaka tomu sa zlepšujú aj pracovné vzťahy a kolegovia sa takto dokážu lepšie spoznať. Naopak v uzavretých kanceláriách, kde často sedí 3 až 5 ľudí je sklon k vzniku skupiniek a nie úplne dobrých vzťahov s kolegami.
Na druhej strane je treba povedať, že z hľadiska sústredenia môžu lepšie fungovať práve uzavreté kancelárie, kde máte čas na svoju práce. Nič vás nerozptyľuje a nie je tu neustály hluk tak ako v prípade otvorenej kancelárie s desiatkami ľudí okolo vás. Open space zase síce ponúka možnosť lepšie s kolegami interagovať, zároveň to ale často vedie k hluku a rozptyľovaniu. A to ani nehovoríme o možnosti si svoj pracovný priestor personalizovať vecami ako je tapeta, teplota v miestnosti alebo obrazy a plagáty.
Do popredia sa dostáva hybridný systém a home office
Posledné roky prežité v neustálych lockdownoch kvôli pandémii naučili zamestnancov, ale najmä zamestnávateľov, že práca z domova je efektívna rovnako, a niekedy dokonca aj viac, než z kancelárií. Navyše, pre mladšiu generáciu je možnosť práce z domova pár dní v týždni nutnosťou. Home office je skvelý v tom, že pracujete v prostredí, ktoré si môžete dokonalo prispôsobiť svojim potrebám a nikto vás pri práci neruší. Môžete striedať prostredie a pracovať zo sedacej súpravy, sedieť za stolom, alebo ležať v posteli pod dekou. Najmä v prípade, ak bývate sami alebo nemáte deti, či sa vám o ne v pracovnej dobe postará niekto iný. Treba mať ale tiež istú dávku sebakontroly a nebrať prácu z domova ako voľný čas, v ktorom si môžete robiť, čo chcete.
Ani open space už ale v súčasnosti nepredstavuje klasický veľký otvorený priestor s množstvom stolov. Architekti sa pri ich plánovaní snažia zmazávať negatíva spojené s touto predstavou ako je hluk a neustále rozptyľovanie. Otvorené kancelárie tak fungujú skôr v podobe väčších uzavretých priestorov pre 10 či 15 ľudí, čo väčšinou predstavuje jeden tím. Do priestorov sú tiež zakomponované prvky ako relaxačná zóna, priestor na nerušený hovor alebo schôdzky. Vďaka tomu sa najrôznejšie vnemy, ktoré by vás mohli rozptyľovať, dostávajú na minimum.
|