Podnikanie a zdravie majú veľa spoločného, pretože, ak sa človek neteší dobrému zdraviu a fyzickej kondícii, všetky ostatné výhody, ktorými človek disponuje, sú bezcenné. Mnohí z nás aj napriek tomu drobné prechladnutia v práci prehliadajú a podceňujú. Viaceré štúdie ale potvrdili, že vírusy sa v kanceláriách a uzavretých priestoroch šíria veľmi rýchlo, i keď sa v miestnosti nachádza len jeden chorý človek.
Vedci z Univerzity v Arizone sa rozhodli zistiť, ako rýchlo a kde sa vírusy v kancelárskych priestoroch takto šíria. Aby pri tomto experimente neohrozili účastníkov štúdie, ktorá tomto špecifickom priestore prebiehala, využili na tento účel vírus bez rizika, ktorý sa ale svojím charakterom, veľkosťou a inými vlastnosťami podobal tomu klasickému z prechladnutia.
Výsledky záverečných zistení boli veľmi zaujímavé a možno aj vás po prečítaní článku donútia využívať odolné nerezové drezy na detailnejšie čistenie a dezinfekciu nielen kancelárskych priestorov.
4 hodiny stačia na to, aby bolo vírusom infikovaných viac ako 50 % povrchov v priestore
Zaujímavý a pritom veľmi jednoduchý bol aj samotný priebeh výskumu. Zamestnancom bolo na ruky aplikovaných niekoľko kvapiek vody, pričom nie každá kvapka obsahovala vírus a zamestnanci o tom vedeli. Vírusom boli takto údajne „infikované“ lej tri osoby z 20 členného tímu.
V priebehu bežného pracovného dňa sa zistilo, že už za 4 hodiny sa vírus dostal z rúk na 50 % najviac kontaktovaných povrchov. Vírusy sa našli na telefónoch, mikrovlnných rúrach, elektrických zásuvkách či kávovare.
Tieto povrchy samé o sebe ohrozené logicky nie sú, no veľmi často s nimi prichádzame aj pri práci do kontaktu, prostredníctvom ktorého sa môžu ľahkou cestou cez ústa a nos dostať do tela. Samozrejme, tiež závisí od veľkosti priestoru a počtu ľudí v ňom. Vírus sa tiež môže preniesť cez infikované povrchy, ale aj podaním ruky na pozdrav. Nie je to však dôvod na paniku.
Kontakt s vírusmi neznamená ochorenie, opatrnosť sa ale cení
Aj keď vyššie spomenuté údaje a informácie môžu znieť desivo, okamžitej infekcie sa netreba vždy báť. Nie vždy znamená kontakt s vírusom na pohodlnej sedacej súprave na mieru priame nakazenie. Vírus musí byť prítomný nielen na povrchu, ale aj v dostatočnej koncentrácii. Aj v tomto prípade výskumníci potvrdili, že ak by išlo o skutočný vírus, predpoklad nakazenia by bol niečo cez 30 %.
Na druhú stranu je tu ešte silný imunitný systém, ktorým sa môžete poistiť a vyzbrojiť proti dlhodobým PN-kám tiež.
Čo môžete urobiť, aby ste sa ochránili?
Napriek tomu, že dezinfekcia rúk rôznymi prípravkami pomáha predchádzať vírusovej infekcii, niekedy je lepšie nahradiť tieto veci klasickým mydlom. Mydlo s obsahom šetrných zložiek tak silne neničí ochrannú bariéru pokožky, vďaka čomu je lepším riešením.
Ďalšia vec, ktorou sa môžete nakazeniu vírusom vyhnúť, je nedotýkať sa tváre. Vieme, že je to veľmi náročné, podľa prieskumov sa dotkneme svojej tváre za hodinu až 16 krát, ale dá sa to, len treba ruky niečím zamestnať.
Okrem posilnenia vlastného imunitného systému má väčší zmysel aj dezinfekcia kancelárskych plôch ako rúk zamestnancov, čo účinne bráni šíreniu vírusov.
Opatrenia ako tieto môžu výrazne znížiť prenos chorôb v kancelárii. Pomôcť môže aj práca formou Home Officu, pretože, ak sa nakazí viacero zamestnancov, firme vzniknú oveľa väčšie straty, ako keď sa jeden zamestnanec zotaví doma, kým už nie je pre okolie „nebezpečný“.
Zdroj obrázka: Myroslava Malovana/Shutterstock.com
|